Apmetums
Gatavie fasāžu maisījumi ir jau gatavas fasāžu javas, kas paredzētas dekoratīva plānkārtas apmetuma slāņa klāšanai ar rokām. Tie ir dārgāki materiāli par sausajiem maisījumiem, kas ir jāsajauc ar ūdeni, bet tiem piemīt vairākas priekšrocības, kas ir būtiskas būvniecības procesa optimizācijā. Tas nozīmē, ka, iegādājoties šos materiālus, pircējs iegūs apmetumu, kas ir jau gatavs lietošanai un, ja nepieciešams, jau ietonēts vajadzīgajā krāsā. Šādi apstrādāta fasāde var ātri iegūt vajadzīgo izskatu. Vairs nav nepieciešams ilgi gaidīt nožūšanu un vēl papildus krāsot. Tas nozīmē, ka var demontēt sastatnes un ieekonomēt uz to nomas rēķina. Tas pasūtītajam ir gan laika, gan naudas ietaupījums. Arī materiālu tehniskās īpašības ir ļoti labas, un tas nozīmē, ka tiek veidota kvalitatīva un izskatīga virsma. Tos var lietot visām līdzenām nesošām minerālām pamatnēm, ģipškartona plāksnēm, kā arī uz stiegrojuma kārtām bezšuvju ēku siltināšanas sistēmās.
Gatavo maisījumu veidi un to priekšrocības
Pazīstami ir trīs gatavo apmetumu veidi – akrila sintētisko sveķu ūdens dispersijas, kālija silikāta ar augstas klases ķīmiskajām piedevām un silikonorganisko sveķu. Akrila apmetumi ir vislētākie, bet silikona – visdārgākie. Katrai no šīm grupām ir savas priekšrocības. Akrila apmetumi tiek izmantoti visvairāk. Tas ir visblīvākais apmetums, kuru nav ieteicams izmantot, ja par siltināšanas materiālu izvēlēta ir akmens vate. Ja tiek izmantots putupolistirols, tad var lietot gatavos dekoratīvos apmetumus vai sausos maisījumus.
Akrila apmetumam ir vismazākā gaisa caurlaidība. Taču šim apmetumam ir visplašākais toņu spektrs (aptuveni 700 krāsu toņi). Tas ir samērā plastisks un elastīgs materiāls, kad to uzklāj uz fasādes. Šis materiāls var mazināt plaisu parādīšanos uz fasādes. Pirms akrila apmetuma lietošanas, kā arī pirms visu citu apmetumu uzklāšanas ir jālieto universālais gruntēšanas līdzeklis uz akrila sveķu un kvarca smilšu bāzes. Augstākas tehnoloģijas materiāli ir – silikāta un silikona apmetumi. Gruntis ir tās pašas, kas akrila apmetumiem. Šie ir ilgmūžīgi apmetumi, kas ir noturīgi pret saules iedarbību.
Silikāta apmetums (salīdzinot ar silikona un akrila apmetumu), ir tvaika caurlaidīgāks, elpojošāks. Piemēram, to ieteicams izmantot koka ēkai, kur ir izvēlēts akmens vates siltināšanas materiāls. Tas ir vislabākais risinājums koka ēkai. Tiem ir augsta noturība pret ultravioletajiem stariem. Tas ir ieteicams pilsētās, to centros. Interesanti, ka visvairāk ēku, kurās izmantotas silikāta krāsas vai silikāta apmetumi, ir Vecrīgā. Tas ir ilgmūžīgs materiāls. Tiesa, tam ir mazāka toņu gamma nekā akrila un silikona apmetumiem. Vislabākais materiāls pilsētas namiem ir arī silikona apmetumi. Tiem ir līdzīgas īpašības kā silikāta apmetumiem. Tas ir nedaudz mazāk tvaikcaurlaidīgs materiāls. To galvenā pozitīvā īpašība – tas ir pašattīrošs materiāls. Tas nozīmē, ka putekļi ar lietus ūdeni tiek noskaloti. Tā ir salīdzinoši visjaunākā un visprogresīvākā tehnoloģija.
Visi apmetumi ir nopērkami jau gatavi fasēti spaiņos. Apmetumi ir plastiski, ērti lietojami. Tiem piemīt ļoti laba adhēzija un elastība. Pēc nožūšanas apmetums veido noturīgu, hidrofobu apmetuma apdari. Apmetums ir izturīgs pret mazgāšanu un atmosfēras iedarbību. Tie satur vielas, kas ierobežo sēnīšu un netīrumu veidošanos. Dekoratīvā apmetuma rakstu veido granīta drupnes silikāta un silikona apmetumam(biezumā līdz 1,5 mm un 2 mm), kā arī akrila apmetumam (līdz 3 mm biezumam). Estētiskais izskats ir katra pasūtītāja gaume. Var izvēlēties – rupjāku vai smalkāku sienas apdari. Jo grauda lielums ir lielāks, jo materiāla patēriņš un izmaksas ir lielākas. Tos var izmantot gan lielām, gan nelielām ēkām. Sacietējot tie veido mehāniski noturīgu slāni, kas ir izturīgs pret apkārtējās vides ietekmi. Ja pareizi ievērots tehnoloģiskais process, tad arī apmetums turēsies aptuveni 30 gadus, apgalvo ražotāji.
Virsmas sagatavošanas un materiāla uzklāšanas specifika
Pats svarīgākais nosacījums ir kvalitatīvi sagatavota virsma. Jebkura negluda virsma rada defektus, tāpēc ir jāpanāk, ka fasāde ir līdzena un tās virsma ir atbilstoši sagatavota. Jāzina, ka – jo mazāks ir grauda frakcijas lielums, vairāk redzami fasādes defekti, kuri ir laika gaitā izveidojušies vai radušies, būvējot namu, uzklājot siltināšanas sistēmu. Parasti apmetums nolobās, saplaisā, maina toni, ja nepareizi veikta virsmas sagatavošana vai izvēlēta kļūdaina tehnoloģija. Pirms lietošanas ir svarīgi dekoratīvo apmetumu samaisīt, lai nosēdušies granīta graudi būtu izkliedēti pa visu dekoratīvo apmetumu. Uzklāšana notiek, izmantojot nerūsējošā tērauda rīvdēli. Klājumam ir jābūt pēc iespējas plānākam, tad būs labāks raksts un mazāks patēriņš.
Lielākās kļūdas ir saistītas ar salaiduma vietām un to veidošanu. Nav labi, ja tās ir redzamas. Vienmēr vajadzētu tehniskās salaiduma vietas paredzēt pirms darba uzsākšanas. Materiāls jāuzklāj ar metodi «slapjais uz slapjā», nepieļaujot izlīdzinātās partijas nožūšanu pirms nākamās uzklāšanas. Pretējā gadījumā šāda savienojuma vieta būs redzama. Nereti būvnieki neņem vērā klimatiskos apstākļus, kas var ietekmēt darbu kvalitāti. Piemēram, vējainība, saules ietekme var atstāt negatīvas sekas. Jāņem vērā arī gaisa temperatūra un relatīvais mitrums. Tas viss var palīdzēt izvairīties no konflikta ar pasūtītāju. Ļoti liels karstums vai aukstums būtiski ietekmē apmetuma kvalitāti. Dekoratīvā apmetuma uzklāšanai vispiemērotākais būtu ne karsts, ne mitrs laiks, temperatūrai jābūt virs +5°C. Fasādes temperatūrai ir jābūt vismaz + 5°C grādi. Ja ir fasāde atdziest (ap 0°C grādu), tad apmetums var neturēties. Apmetumu klāj vienā kārtā. Šo apmetumu tehnoloģiskais žūšanas laiks atkarībā no klimatiskajiem apstākļiem ir no 12 līdz 48 stundas. Ja ir paaugstināta mitruma apstākļi vai gaisa temperatūra ir aptuveni +5°C, apmetuma sasaistīšanās laiks var pagarināties.
Fasādei ir jāizskatās viendabīgai, bez pleķiem vai redzamām salaiduma vietām. Jāzina, ka katrai frakcijai ir savs patēriņš, ko nosaka ražotāji. Ir divi veidu faktūras, ko var iegūt. Viena – «lietutiņa» forma, ko iegūst ar rīvdēli rīvējot ar vertikālām un apļveida kustībām. Otra- «biezpienveida» forma, ko iegūst no rīvdēļa rīvēšanas ar apļveida kustībām, iegūstot uz fasādes viendabīgu un izteiksmīgu dekoratīvā apmetuma klājumu. Apmetuma mūža ilgums atkarīgs no dažādiem faktoriem – komponentu kvalitātes, darba izpildes, laika apstākļiem. Šo darbu tomēr būtu jāveic profesionāļiem, kuri atbild par sava darba kvalitāti.
Svarīgākais – fasādes novērtēšana un sagatavošana
Ja māja nav jauna, ir svarīgi noskaidrot nama fasādes esošo stāvokli, tās bojājuma iemeslu. To iesaka darīt pirms nomazgāta vecā krāsa, jo tā var sniegt ļoti daudz informācijas par ēkas vājākajiem punktiem, konstatēt bojājuma vietas. Vislabāk aicināt ekspertu, kurš apseko ēku. Rezultātā tiek ieskicētas problēmvietas un doti norādījumi fasādes virsmas sagatavošanai. Visbiežāk fasādes apmetuma bojāšanās iemesls ir radies tiešā ūdens ietekmē. Tie varbūt ēkas notekcauruļu bojājumi, jumta seguma bojājumi u.c. Noteikti ir jāveic to cēloņu likvidācija, kas varētu ietekmēt apmetuma un visas nama fasādes ilgmūžību. Nepieciešams attīrīt apstrādājamo virsmu. Atlobījusies krāsa jānoskrāpē no virsmas, lietojot skrāpi vai augstspiediena pulverizatoru.
Viens no efektīvākajiem paņēmieniem ir augstspiediena strūkla – gaisa, ūdens vai smilšu, atkarībā no apmetuma, tā ir pilnībā jānotīra vai tikai daļēji. Virsmas, kuras bijušas bojātas, likvidējot cēloņus, apstrādā ar sanācijas materiāliem. Ja fasādes vecais apmetums ir bojāts 30 procentu apjomā, tad ieteicams dauzīt nost visu apmetumu un fasādi no jauna apmest. Ja caurmērā fasāde ir labā stāvoklī, bet tās izskatu bojā plaisas, tad tās vajadzētu aizšpaktelēt ar špakteli vai izlīdzinošo līmjavu. Jaunizveidotām virsmām pirms gruntēšanas jābūt sausām un izžuvušām. Ēkas ārsienas siltināšanas procesā svarīgākie posmi ir – izlīdzinošās līmjavas klāšana, siltumizolācijas materiāls, armējošais slānis (siets un līmjava), grunts un dekoratīvais apmetums.
Apmetuma kārtas kvalitātes kritēriji
Mūsu klimatā šādi siltinātu fasāžu noturība ir ievērojami atkarīga no apmetuma sistēmas kvalitātes. Nekādā gadījumā nav ieteicams veikt šādu siltināšanu ar nezināmiem materiāliem vai neievērot sistēmas izgatavotāja komplektāciju un instrukcijas. Lai izsargātos no apmetuma plaisāšanas, (salīdzinoši lielas temperatūras un mitruma svārstības), pareizi jāizveido apmetuma kārta. Lai iegūtu vēl dekoratīvāku izskatu, ar parastās krāsotāju lentes palīdzību var savienot dažādus apmetuma toņus, sadalīt lielu laukumu mazākās daļās. Savienojuma vietas krāso vispirms, tad uz virsmas ar lentes palīdzību izveido vajadzīgo formu, uzklāj apmetumu vai krāso atsevišķās daļas. Rezultātā savienojuma vietā būs tikai tonī krāsota gluda siena. Lenti noplēš, kamēr apmetums nav nožuvis.
Apmetuma mūža ilgums atkarīgs no dažādiem faktoriem – komponentu kvalitātes, darba izpildes, laika apstākļiem. Strādājot ar dekoratīvo apmetumu, ļoti būtiski ir noklāt virsmu vienā piegājienā «nostūra līdz stūrim», neatstājot fasādes daļas pusapmestas, lai izvairītos no toņu atšķirībām. Pastāv arī sens paņēmiens, kā noteikt apmetuma sausuma pakāpi. Apmetums ir sauss tad, ja, piestiprinot polietilēna plēves gabalu pie apmestās sienas un paturot to pāris stundas, nav kondensēta.
Iestrādes apstākļi un maisījuma sagatavošana
Jāņem vērā arī gaisa temperatūra laikā, kad tiek klāts apmetums uz ēkas sienām. Ļoti liels karstums vai aukstums būtiski ietekmē apmetuma kvalitāti. Krāsošanai vispiemērotākais ir mākoņains laiks, temperatūrai jābūt virs +5°C. Materiālus nedrīkst iestrādāt stiprā vējā, lietū vai karstā laikā. Darbi ir jāveic ēnā vai aiz aizslietņa. Svaigs apmetums ir jāsargā no pārāk straujas izžūšanas saulē vai vējā.
Pamatnei ir jābūt cietai un attīrītai no vielām, kas vājina sasaiti, – smiltīm, putekļiem, eļļām. Karstā laikā pamatvirsma ir jāsamitrina. Veicot fasādes apdari, jāievēro, lai būtu pilnībā sacietējis armējošais slānis. Pirms apmetuma noteikti ir virsma jāgruntē ar atbilstošu grunti. Virsmas gruntēšana ir jāveic vismaz12 stundas pirms apmetuma uzklāšanas. Apstrādājumā virsma ir jāsargā pret nokrišņiem. Maisījuma sagatavošana notiek šādi: 33 kilogramus sausā maisījuma ir jāieber traukā, kur ir astoņi litri tīra ūdens. Maisīšanu veic ar zemu apgriezienu urbjmašīnu, kurai pievienots maisītājs (javas vai betona). Ir jāmaisa apmēram 3-5 minūtes, līdz tiek iegūta viendabīga masa bez gaisa burbuļiem un sabiezējumiem. Maisījumu nostādina piecas minūtes un tad samaisa vēlreiz. Apmetumu uzklāj uz sienas grauda biezumā un ar plastmasas dēlīti izrīvē apļveida, horizontālā vai vertikālā struktūrā. Apmetumi ir izstrādāti klāšanai 2 mm biezā kārtā. Lai izvairītos no izsmērēšanās, dēlītis ir bieži jānotīra. Iestrādei jānotiek divu stundu laikā pēc sajaukšanas ar ūdeni. Žūšanas laiks ir aptuveni 24 stundas.
Modernie fasādes apdares materiāli
Šobrīd pasaules tirgū ir atrodami arī dažādi ekskluzīvi materiāli, kā arī materiāli, kas pamazām “ielaužas” būvniecības tirgū, piedāvājot uzlabotas mehāniskās un arhitektoniskās īpašības. Lielākoties tiek piedāvātas dažādas paneļu sistēmas. Piedāvājumu klāsts tiek saukts dažādu ražotājfirmu nosaukumos, bet pārsvarā visās šajā sistēmās darbojas viens un tas pats materiāls un stiprināšanas princips, bet katra firma ir izdomājusi savu stiprināšanas “knifiņu” un tādējādi produktam piešķir savu nosaukumu.
Polikarbonāta plāksnes
Šāds fasādes apdares materiāls paver milzum lielas arhitektoniskās iespējas. Pielietojamie paneļi var būt caurspīdīgi, vai tonēti. Caurspīdīgos paneļos iespējams iestrādāt dažādas krāsas apgaismes lampiņas, kas ļauj “mainīt” fasādes krāsu. Tehnisko aspektu ziņā –paneļi ir izturīgi un ar mazu masu, kā arī tos viegli montēt.
Perforētas metāla loksnes
Perforētas metāla loksnes/paneļa izmantošana paver vairākas iespējas – tos var izmantot pasīvās ēkās kā enerģijas uzkrājošu materiālu, kā arī ar šādu lokšņu palīdzību ir iespējams kontrolēt (ierobežot) gaismas un skaņas daudzumu. Šādas loksnes iespējams izmantot arī kā vizuāli efektīvu norobežojošu konstrukciju vietās, kur nepieciešams nodrošināt drošības apstākļus – stāvvietās, kāpņu torņu apšūšanai. Fasāžu apdarē vēl nav kļuvis par bieži izmantotu materiālu, bet attiecīgās vietās pielietojot, popularitāte tikai augs.
“Caurspīdīgs” betons
Šis materiāls pieskaitāms pie jaunienācējiem tirgū. Lai gan pašu betonu nevar saukt par jaunu materiālu, tad caurspīdīgs betons tomēr ir zinātnieku radīts laboratorijas “brīnums”. Tehniskā ziņā šāda betona elementi ir ražojami tikai rūpnīcā un ir jāseko līdz stiprības rādītājiem, jo iespējama stiprības rādītāju samazināšanās piedevu dēļ. Tā kā ražošanas process ir lēns, dārgs un to ir iespējams veikt tikai nedaudzos uzņēmumos, šis materiāls vēl nav kļuvis plaši izplatīts un visticamāk arī nebūs.
Bambuss
Bambuss viennozīmīgi nav “jaunais” materiāls, bet tā kā tā izmantošana Eiropas klimatiskajos apstākļos ir reta, tad to var nosaukt par ekskluzīvo materiālu. Citu materiālu starpā izceļas ar to, ka ir dabīgs. Šī iemesla dēļ arī nav plaši pielietots – dārgs materiāls, kuram nepieciešama īpaša apstrāde un apkope. Būvķīmijas attīstība paver iespēju šo materiālu sākt izmatot arī pie mums, bet apšaubāmi, ka tas gūs lielu popularitāti. Pieminams pozitīvs tehniskais aspekts – šis materiāls ir ļoti viegls.
Kompozītmateriāli
Pagaidām Latvijas tirgū pieejamie paneļi ir arhitektoniski nepievilcīgi un tiek izmantoti noliktavu un ražošanas ēku apšūšanai, bet ārzemēs tie tiek izmantoti arī jau sabiedriskām ēkām, jo tiek nodrošinātas izcilas arhitektoniskās īpašības. Paneļu forma, pārklājums, krāsa, biezums ir variējami parametri, saglabājot ātro montāžas laiku. Kā arī šos paneļus var izmantot ventilējamu fasāžu izbūvē.
TERRACOTTA sistēma
Keramikas materiāli ir izcili piemēroti fasādes apdarē. Noteikti ir jāpiemin keramikas pielietojums piekaramo fasāžu sistēmās, kas noteikti ir pieskaitāms pie jauniem risinājumiem. Šīs sistēmas izgatavotājs piedāvā veidot individuālas formas, krāsas un izmēra “flīzītes”, kas tiek stiprinātas pie alumīnija rāmja. Keramikas pozitīvo īpašību klāstam klāt nāk tas, ka šādas fasādes izmantošana ļauj veidot ventilējamo fasādi.
Izmantotie informācijas avoti:
- abc.lv. (2015). Ēkas fasādes apdare – moderni un oriģināli risinājumi [tiešsaiste]. Pieejams: https://abc.lv/raksts/ekas-fasades-apdare-moderni-un-originali-risinajumi
- Akmensmasas flīzes (2006): Praktiskā būvniecība.
- Betona bloku sienu apdare (2008): Praktiskā būvniecība.
- Devaite D. Pieaug kompetence pilnstikla konstrukciju izmantošanā: Būvēt.
- Freimane L. Dabīgā akmens neierobežotās iespējas: Būvēt.
- Kalmiņš A. Koka apšuvuma dēļi – uzticams un pārbaudīts materiāls: Būvēt.
- Kalmiņš A. Māla ķieģeļi – praktisks un daudzveidīgs apdares materiāls: Būvēt.
- Lukss J. Metāla būvniecības sistēmas – konstruktīvas un universālas: Būvēt.
- Māla apdares ķieģeļi – klasiska vērtība (2008): Praktiskā būvniecība.
- Paneļu ēkas – kādu veidu izvēlēties?: Būvēt.
- Pole I. Paneļi un apdares sistēmas – daudzveidīgi risinājumi: Būvēt.
- Rūsiņa L. Gatavie maisījumi fasādēm – ērtības, ātrums un ekonomija: Būvēt.
- Rūsiņa L. Sendvičpaneļu priekšrocības un izmantojuma risinājumi: Būvēt.
- Rūsiņa L. Ventilējamās fasādes: Būvēt.
- Treija I. Ķieģeļu būvējuma efekts jebkurai konstrukcijai: Būvēt.